TÁMOP

Szent István-szobor

Letelepedési emlékmű

Kápolna Nagykopáncson

Tótkomlós a Dél-Alföldön élő szlovák nemzetiség legtöbb hagyományát megőrző kisvárosa.
A város neve a hajdan erre bőven előforduló vadkomlóból, valamint a szlovákok népies elnevezéséből, a tótból származhat. Tótkomlóst többen is nevezték már a szlovák néprajzi gyűjtemények városának.

A település középkori elődje Szent László koráig vezethető vissza. A XV. században Hunyadi János birtoka volt, majd Mohács előtt a komlósiak birtokolták. A települést a török 1596-ban pusztította el.

A török világ utáni birtokosa, báró Rudnyánszky József 1746-ban népesítette be újra, aki a másik birtokán, Békésszentandráson már megtelepedett szlovák evangélikus lakosokat hívta át a komlósi pusztára. A jó mezőgazdasági adottságú Tótkomlós idővel mezővárosi szintre emelkedett, 1893-ban vasutat kapott.

A lakosság szlovák nyelvhasználata a kétnyelvűség mellett a XX. század első felében általános maradt. A szlovákság igen jelentős része 1946 után áttelepült Szlovákiába, ezzel egyidejűleg a község a Szlovákiából elüldözött magyarok ezreit fogadta be. Ma a tősgyökeres idősebbek kétnyelvűek, de szlováknak vallják magukat. A fiatalabbak inkább csak magyarul beszélnek, de őrzik a szlovák származástudatot.

A XVIII. század végén Tótkomlóson szolgált a tudós pap, a latin nyelven írt korai magyar irodalomtörténeti összefoglalás szerzője, Wallaszky Pál (Pavel Valasky).
A legutóbbi időkben az itt játszódó, nagy sikerű Jadviga párnája című, Závada Pál regénye nyomán készült film hívta fel az ország figyelmét Tótkomlósra.

Slovenský Komlóš

Jedno z najslovenskejších dolnozemských miest Slovenský Komlóš leží v juhozápadnom cípe Békešskej župy.
 Osada vznikla údajne na mieste, kde sa pestoval chmež už v období Arpádovcov. Prvý písomný údaj o obci pochádza z roku 1219. V listinách z rokov 1464-69 sa uvádza ako Komlóš. V dôsledku tureckého pustošenia roku 1596 osada zanikla.  Po roku 1740 sa stane majitežom barón Juraj Rudňánsky.
Roku 1746 sa slovenské osadnícke rodiny najprv sa v Szentandrási usadili,  zo Sv. Ondreja prisahovali  na komlóšsku pustatinu a osadu, ktorú tu založili, pomenovali Tótkomlós - Slovenský Komlóš.  Slovenskí osadníci položili pevné základy novej osady.

Mesto sa môže chváli viacerými pozoruhodnosami. Nad budovami sa hrdo týči neskoro baroková veža evanjelického kostola, ktorá sa stala symbolom mesta. Stavba kostola sa začala 6. júna 1792 a vysviacka bola 8. novembra 1795.
Druhým dominantným objektom je Hostinec Komló, postavený roku 1881 na Námestí hrdinov. Mestský dom bol postavený roku 1893 a stojí na mieste prvého obecného domu z roku 1817. Kaplnka v Nagykopáncsi na kraji mesta je postavená v románskom a neogotickom štýle a je vzácnou klenotnicou maďarskej architektúry z obdobia Arpádovcov.
Slovenský Komlóš patrí medzi mestá, ktoré si ctia a chránia dedičstvo svojich slovenských predkov.  Žiaci slovenskej základnej školy  od začiatku vynikali v oblasti divadelníctva a folklóru, najmä hudby, tanca a spevu.
Slovenský dom a múzeum žudového umenia vznikol ako prvý svojho druhu v Maďarsku. Postavený bol roku 1886 a je bohato zariadený dobovým nábytkom a predmetmi každodennej potreby.
Od roku 1942 je v Komlóši termálne kúpalisko Ruža, vhodné na liečenie pohybového ústrojenstva a reumatických chorôb.

Vývoj osady sa v rokoch 1946-1947 v dôsledku výmeny obyvatežstva na dlhé desaročia spomalil a ovplyvnil aj ďalší život jej obyvatežov.
Slovenský Komlóš získal 1. novembra 1993 štatút mesta.

Ugrás a lap tetejére    Ugrás a kezdőlapra